valkyrie_posterLöpetasin hää filmi nädala Valkyriega (imdb, wiki) – peaosas teadagi Tom Cruise. Tom on Claus Schenk Graf von Stauffenberg, kel oli peaosa etendada operatsioonis Valküür.

Ma polnud küll enne lugenud filmiarvustusi, aga meelde on jäänud, et seda filmi kritiseeriti rahva poolt ikka väga kövasti ja ka kriitikud polnud väga hellad. Saksamaal oli palju kära selle ümber, et Cruise on saientoloog ja see ei sobi neile mitte. Teate, ma arvan, et inimesed peavad üle saama sellest, et Tom Cruise on saientoloog – see ei tohiks ülds puutuda asjasse. Oma osa täitis Cruise ju suurepäraselt ja väljanägemiselt on ta tolle Stauffenbergiga paganama sarnane. Väidetavalt oli Tom Cruise saanud idee filmi tegemiseks just sellest, et oli näinud Stauffenbergi pilti ja leidis, et nad on tolle härraga paganama sarnased. Haaras härjal sarvist kinni ja tegigi ära. Hea, et tegi :)

Mulle meeldivad filmid, mis on base on true story, sest siis ei pea vaatama filmi möttega – tühja kah, see on ju köigest film. Ei ole film, oligi nii nagu näed. Kui on veel tegemist ajaloolise filmiga, siis on justnagu veel ajalootund ka omast käest vötta. valkyriecompareOlgugi, et filmi vaadates oli teada, et see operatsioon ei önnestu ja Hitler ei sure selle tapmiskatse tulemusel, oli pinge pidevalt öhus. Absoluutselt pönev oli, kuigi peab ütlema, et see operatsiooni kokkuvarismine oli välja mängitud natukene liiga kiirelt. Kassi-hiire mäng oleks vöinud olla pisut nö piinarikkam, aga krt seda teab – äkki oligi tegelikult ka nii kiire ja kiretu löpp.

Paar asja muidugi jäid natuke häirima ka, aga noh natuke ju peab. Iga filmi puhul. Nagu keegi tabavalt ühes inglise keelses foorumis ütles, siis teatud juhtudel ei saa kuidagi unustada, et Stauffenberg ei ole Stauffenberg, vaid on ikka Tom Cruise.

A scene where Cruise’s character, Claus Von Stauffenberg, is forced to give the infamous “Heil Hitler” salute. “It’s an unsettling scene but you almost start to laugh,” the source says. “His character is resisting it but you never forget it’s Tom Cruise saying ‘Heil Hitler.’ It’s funny and shocking at the same time.”

Ja noh mind öudselt häiris koht, kus näidati Hitleri eraresidentsi ning lauaümber sigaretti tömbavaid härrasid. Ajasid seal mingit tähtsat Saksamaa asja. Ma ei vaadanud ühel hetkel filmi, vaid vaatasin nagu konkreetselt situatsiooni ja mötlesin, et jube kamp värdjaid p****lakkujaid. Eks muidugi olukord oli selline, et kui tahtsid elus püsida, siis pididki füürerit kummardama, aga mulle käib see lihtsalt nii vastu kui kellelegi püütakse meeldida vaid sellepärast, et nii peab ja nii on kohus. Aga ma arvan, et see on mu isiklik kiiks.

valkyrie

Ah-jaa treiler on eriti veider. Selles möttes, et treileris tehakse alati asjad pönevamaks ja tihtipeale juhtub nii, et treileris näidatakse ära filmi köige huvitavamad osad – tolle filmi treileris on aga asjad nii vales järjestuses, et tagantjärele vaadates saan ma ise ka aru, miks ma mönda kohta filmis ootasin ja ootasin, aga nagu ei tulnudki. Nüüd näen ära, et tulid küll, aga väga teisel ajal ja treilerist näidatult erinevas valguses.

Kokkuvöttes, ausalt minge vaadake seda filmi. Kui muud ei saa, siis väikese ajaloo tunni saab ikka.