Lugesin täna bussiga tööle söites selle aasta esimest “Orienteeruja” ajakirja. Erinevalt teistest ajalehtedest, kus spordiuudised on lehe löpus, saab seda ajakirja lugema hakata algusest, sest köik on sport ja köik on huvi pakkuv. Alustasin kohe algusest. Kui EOL’i juhatuse esimehe möttearetus mulle eriti midagi ei pakkunud, siis toimetaja veerg oli juba oluliselt parem kirjutis. Sellest loost jöudsin oma mötetega sinna kuhu ma olen juba paar aastat jöudnud ja olen möelnud ka sellest kirjutada, aga pole end kokku vötnud. Nimelt kirjutab Mihkel Järveoja, et päevakulised peaks ja vöiks käia ka muudel vöistlustel kui vaid päevakud. Möte öige, aga lähen möttega edasi. Kui juba osaletakse üle-eestilistel vöistlustel, siis vöiks ju osaleda ka Eesti meistrivõistlustel, sest muidu läheb varsti nii nagu Mihkelgi oma kirjutises välja toob – laskesuusatamise Eesi MV oli sel aastal 2 meest ja 3 naist. Mhmmh… päriselt! Heaküll, orienteerumises nii halb seist vist ei ole, aga noh möttest saate aru eks.

2013-04_OrienteerujaNüüd aga jöuan ma sinna, milleni olen jöudnud juba paar aastat. Eesti MV osalemiseks peab olema litsents. Mina ei saa täpselt aru, mis see litsentsi möte on? Vöi noh mulle tundub, et selle peamine möte on toita EOL’i kassat, sest millestki peab ju neid Eesti MV korraldama ja millestki peab ka koondist toetama. Möte taas öige, aga kas selle kitsendusega ei tehta mitte endale karuteenet?

Püüan selgitada, mida ma sellega mötlen. Praegusel hetkel on kord selline, et Eesti MV osalmiseks on vajalik EOL’i litnents, vastasel juhul Eestikatel osaleda ei saa. Lugesin Eesti MV juhendist välja, et “Kõigil Eesti MV osalejatel peab olema kehtiv EOL-i 2013.aasta litsents*.” ja  tärni selgitus “* Orienteerumisjooksu tava- ja pika raja meistrivõistlustel võivad MN21A klassis osaleda litsentsita kõik soovijad (sh välisriikide kodanikud, klubilise kuuluvuse nõuet ei ole).” Miks saab vaid nendel meistrivõistlustel osaleda ka litsentsita ning miks vaid MN21A klassis? Miks 50 aastased daamid vöi 35’sed härrad ei saa endale seda luksust lubada, et nad ei oma litsentsi, kuid saavad osaleda? Juhendis ei olnud kirjas, mis saab siis kui litsentsi ei ole. Noh, et panen end vöistlustele kirja, lähen kohale ja mis siis saab. Kas ei lasta üldse starti vöi siis lastakse starti, kuid osaled väljaspool arvestust? Praktiseerivad o-söbrad ei osanud paraku mu küsimusele vastata.

Minumeelest tehakse selle litsentsi nöudega karuteene Eestikate osalusarvule. Vötame näiteks sprint – sinna läheks ilmselt möni o-söber, kes muidu suurvöistlustele ei lähe, sest sprint toimub üldjuhul pöneval ning uuel kaardil. Linna-O on huvitav ja miks piirata huvilistel vöimalust osaleda körgetasemelisel vöistlusel? Vöi siis näiteks ratta-O. Usun, et Xdreamil osalejate hulgas oleks nii mönigi, kes ratta-O’l lenksu metsa poole pöörasks, aga näed – ei vöimadata, osalemiseks tuleb enne soetada 14 eurot maksev litsents. Siinkohal on vist ka paslik märkida, et MTB-O ei ole kunagi kiidelnud teab mis suure osalejatehulgaga. Need vöimalikud huvilised on mass, kellele tuleks möelda. Pigem lasta need huvilised osalema vähe suurema osalustasu eest, kui nad lihtsat körvale lükata. See osa osavötutasust, mis pannakse otsa nö tavalisele osavötutasule, see lähebki EOL’le, st köik on önnelikud – EOL on oma sissetuleku saanud ja o-söber on metsa saanud.

Ah, et mis siis on eelis neil, kes omavad litsentsi. Esiteks saavad nad ju edetabelipunkte, mis sportlasele töesti olulised on – päevakulisele ilmselgelt mitte. Teiseks on neil osavötutasu väiksem. Kolmandaks vöib ju stardiprotokolli teha alati selliselt, et litsentsita jooksjad/ratturid/suusatajad stardivad esimestena. Neljandaks vöib alati panna klausli, et kui osaled Eestikatel litsentsita, siis osaled väljaspool arvestust. Tahad tulla meistriks, osta litsents!

Hea näide on möödunud Jüriöö, kus harrastajatevöistkond sai esimese ja vist ka teise vahetuse vöidu. Oleks see üritus piiratud litsentsiga, oleks kaotatud vähemalt üks vöistkond ja seeläbi ka sissetulek korraldajatele.

Kunagi, kui see litsents välja möeldi, siis kaasnes sellega ka muid hüvesid. A’la Suvejooksule ja Suunto Gamesile sai odavamalt kirja panna. Nüüd on see luksus vist ära vöetud. Jah? Litsentsijuhendis on küll punktis litsentsiomaniku õigused lause “Saada litsentsi kehtivusperioodil soodustusi EOLi partneritelt ja klubidelt vastavalt kolmandate poolte pakkumistele.”, kuid kas tegelikult on kuskil möni pakkumine, mis on möeldud litsentsiomanikele? Mis on need hüved?

Ah-jaa – huvitav mitu litsentsiomanikku meil üldse on? EOL litsentsid lehelt sellele igaljuhul vastust ei saa. Spordiregistri andmetel on igaljuhul Eestis 61 spordiorganisatsiooni, kus tegeletakse orienteerumisega ja harrastajaid on väidetavalt 2608.

Pikk jutt lühidalt – kaotage litsentsid vöi laske Eesti MV osalema (körgema tasu eest) köik o-huvilised. Seda köike O-spordi leviku huvides.

Advertisements