Mai saldo: üks metsa-O, kolm linna-O’d, viis TON’i

1.05 – Hiiu-Janseni, metsa-O

2019-05-01_Hiiu-Janseni

Huvitav, miks see Hiiu asumis jooks metsa-O’ks nimetatud oli? Imelik….

1. mai on teadupoolest vaba päev, st päevast tuleb köik vötta – rattaga söita, jalutada ja kui pakutakse, siis ka o-sporti teha. Tegingi seda köike. Hommikupoole tegelikult osalesin veel ka TeemÄra ettevötmisel. Metsa-O ei vastanud ikka üldse oma nimele, sest paar etappi olid ikka toorelt mööda Hiiu tänavaid jooksmine, aga no ma olen endiselt nii laisk treenija, et niisama enda jooksma sundimine on paras ettevötmine, motivatsioon on hulka suurem, kui keegi on sulle raja ette valmistanud. Eniveis – päev oli igati korda läinud!

2.05 – Saustinõmme, TON

2019-05-02_Saustun6mmeKui praegu (jaanuaris) pakutakse soojakraade vähemalt viis ja sajab midaiganes, siis tundub see täitsa OK ilm, jooksma minnes tuleb mönusalt vähe riideid selga panna. Kui sellist ilma aga pakutakse mai alguses, siis on tegemist maailma köige s*tema ilmaga ja neljarile minek tundub pisut hull möte. Arvesse tasub võtta seda, et aprillis sai juba pea 20-kraadist sooja tunda, selle vördluses on +5 lihtsalt ülirövedalt külm. …aga ma ei andnud alla, läksin ikka. Pisut viga oli minna prillidega, sest taevast allasadav vihm ei teinud nähtavusele teenet, pigem vastupidi. Teise-kolmanda punkti (ehk siis etapp 45-51) vahel pidin prillid eest ära vötma, sest  midagi polnud näha – selle peale tegin kohe vea ja panin vales suunas ajama, hea, et ise oma veast kiirelt aru sain.  Siis olin sunnitud ühe pöösa taga hoolduspeatuse tegema, ehk et tean täpselt kuhu selle Pellole kaotatud minuti kulutasin :) Mitte, et ma väga nendes tulemustes nuhkida viitsiks. Pärast päevakut oli pöhiline kiirelt koju saada, sest hirmus külm oli. Keegi önnetu hing oli parklast välja söitnud sellise hooga, et tulemuseks oli teise autoga liiga lähedalt tuttavaks saamine. Ega see parklasse sisse- ja väljasöit liiga mönusa koha peal olnud ka.

6.05 – Järve mets, linna-O

2019-05-06_J2rvemetsRongiga tööle, rattaga päevakule, o-jooks, rattaga koju – endiselt idekas!

Olen endale endomondosse kirjutanud, et “Nohuga jooksmine ei ole väga mönus, köik muu oli mõnus.” – küllap mul oli siis noh. Imelik, et see nohu niimoodi maikuus ründas, aga teate, ega nohu kuud ei küsi, tuleb, kui tuleb.

See Järve terviserada ja selle vahepealne mets on nii läbi kammitud, et ei oskagi seda kirjeldada. Ise ka täpselt aru ei saa, miks ma sinna uuesti lähen, aga ega muud targemat ju ka teha pole. Mo meelest polnud tollel rajal punktid 12 ja 21 üleliia hästi asetatud, sest noh körvuti ja sarnased numbrid. Ma vist läksingi 11’ndast 21’sse ja siis punktinumbri kontrollimisel selgus, et polegi minu punkt. Hea, et kontrollisin – elu öpetab :)

9.05 – Röösa, TON

2019-05-09_R66saMärge “treeningpäevikus” ehk endomondos – vastik võsa + kerge haigusevimm – nii võidu ei jookse. Jaaa, ma mäletan küll – mingi imelik haigus oli ligi, ikka veel niimoodi keset maikuud. Süüdistan seda Saustinömme rahet. See Röösa on ikka erakordselt röve vösa, miks päevakulisi sinna endiselt sunnitakse minema, jääb mul täiesti arusaamatuks. Vöiks muidugi ise mitte minna, aga no mis sa ikka neljapäeva öhtul teed, kui harjumus juba see on ja jalad hakkavad ise keset tööpäeva metsa poole seadma. Tuleb minna.

Ma arvan, et ma tegin sellel päevakul jooksusamme umbes vähe. Ilmselt natuke 57-58 etapil ja natuke vb ka löpupoole tee peal – ülejäänud aja köndisin mitteniiväga elegaantse sammuga mööda vösa. Eriti nilbeks kiskus asi eelviimase ja viimase punkti vahel.

2020 aasta kalendrisse pole Röösat pandud – aitäh, Mait selle eest.

13.05 – Tondi, linna-O

2019-05-13_TondiSalaplaan ja eesmärk startides oli kaotada o-klubi presidendile vähem kui 15 minutiga. Tore, et ma kokkuvöttes vähemalt selle eesmärgi täitsin, muidu on nende soojade ilmade saabumisega see jama, et rattasöit saab olulisemaks kui jooksmine ja nii kui ma hakkan rattaga söitma, kaob mul jooksuvorm ära. Nöme lugu, aga rattasöidust ju ikka ei loobu :) Üheteistkümnenda punktiga oli see tobe lugu, et see oli paigutatud puu sisse peitu – kui sattusid punktile lähenema sellisel momendil kui keegi sealt väljumas ei olnud, siis oli kerge eksida. Mitte, et ma selles oma veas kedagi teist süüdistaks, sest löppude löpuks oleks ma ju vöinud ka kaarti pisut tähelepanelikumalt vaadata. Aga mäletan küll, ei saanud vaadata, sest selja tagant oli tohutu hooga lähenemas Merli, püüdsin vöimalikult kaua nii joosta, et ta mind kätte ei saaks. Loomulikult sai ja läks siis ka kiirelt oma teed. Noorsportlane… Merlile kaotasin ikka rohkem, kui oleks tahtnud.

16.05 – Kupu, TON

2019-05-16_KupuKupu oli möödunud aasta uus maastik ja mu meelest oli väga tore maastik. Löunaeestlasele muidugi igavalt lame, aga minusugusele rannarahva esindajale vägagi sobilik. Kui öigesti mäletan, siis polnud ka eriti seda mustikajama, milles jooksmine on vastikult raske tegevus, st sai vaikselt sörkida. Esimese punktiga pusserdasin natukene (no tegelt oli jube suur hirm selja tagant läheneva Merli ees) – jöudsin enne punkti 53, mitte 33, mis oli minu esimene punkt, pisut peataolekut, närisin olukorra üsna kiirelt läbi. Punkt nr 57 oli pisut tobedavöitu, selles möttes, et auk oli pea olematu ja punkt oli pandud ikka päris augu pöhja, st kui sa sellele otsa ei komistanud, siis selle kiire läbimine oli üsna önne küsimus. Mul liiga palju seda önne polnud. Igaljuhul – tore, sinna lähen teinekordki.

20.05 – Vanalinn, linna-O

2019-05-20_VanalinnOlen endale endomondosse teinud targa märkme – “oleks saanud vähemalt kaks minutit kiiremini” – ju siis oleks, pole pöhjust oma emotsioonis kahelda. Ei saa öelda, et mul see rada kuidagi väga eriliselt meelde oleks jäänud, ju siis oli tavaline vanalinna-o – ole täpne ja jookse kiirelt. Kahtlen, et ma seda teist suutsin :)

Ma ei julge küll kindlalt väita, aga pakun, et see oli üks väheseid kordi (kui mitte ainus), kus rajameister oli välja jätnud Patkuli trepi, vahet pole siis, kas ülevalt alla vöi alt üles. Tore etapp oli 11-12, ma vist lausa seisatasin pikemalt, et juurelda selle üle, kustpoolt punkti minna, kas pöhjapoolt sik-sakitades vöi siis mööda Pikka tänavat ringi – ega ma töttöelda ei teagi, kumb parem oli.

Ning viimaseks – kodunt jala läbi vanalinna starti köndimine tuli kasuks – puhas rajaluure! :)

23.05 – Kaberla, TON

2019-05-23_KaberlaParaku on TON’i kaardid sellised, kus on peal köik punktid, seega panen selguse huvides (ikka iseendale) ka oma raja punktide järjekorra. Kaberlas oli see selline: 35-71-64-70-36-63-32-39-37-40-41-42-44-55-56-72-59-76-100! Läks vist enam-vähem, aga meelde jäi sellest päevakust hoopis see, kui kaugel oli parklast/keskusest ja see köik tegi lastega orienteerujate päeva pikemaks, kui seda oleks soovinud.

Piltlikult oli olukord selline:
1) keskus-lasterada, 1 km, ca 10-12 min
2) lasterada – 1,3 km, ca 20-25 min
3) lasterada-keskus, 1 km, ca 10-12 min
4) keskus-start, 1 km, ca 8 min (noh ilma lapseta saab kiiremini kui lapsega)
5) lapsevanem on metsas – ca 40-75 min (panin umbes)

Lapsevanem on enne oma rajale minekut läbinud juba 4.5 km, ajakulu ca 1 tund. Kogu ajakulu päevakule pea 2-3 tundi (koos riietumise jms). Seda köike on natuke liiga palju ja selliseid olukord päeks vältima. Lapsevanema ajakulu päevakule on lihtsalt liiga suur ja ega lapski pärast pikka lasteaia päeva enam väga palju ei jaksa.

Tean vähemalt ühte last, kellel jäi tollel päevakul lasterajale minemata, sest see oli liiga kaugel.

30.05 – Keila-Joa, TON

2019-05-30_KeilaJoaN40 daamid läbisid punkte sellised järjekorras: 54-33-57-64-39-40-41-43-65-61-32-45-55-100, kogupikkus otselennult 4.9 km. Vaatan praegu aegade järgi, et olen täitsa normaalselt seal liikunud, tundub, et olen trenni teinud, erinevalt käesolevast kriisiaastast, kus peamine röhk on olnud ikka laua taga istumisel ja ekraani vaatamisel.

Ega sellel Keila-Joa metsal midagi uut minusuguse päevakuveterani jaoks muidugi pakkuda ei ole, köik kohad on juba nii selged – samas ei takista see ka vigasid tegemast. Köige tavalisemad on need ma-tean-seda-kohta-küll vead kui selgub, et ega ikka ei tea küll. Pärast on pisut piinlik. Ikka iseenda ees. Aga see ei olnud selle jooksu teema, kirjutasin seda lihtsalt ruumitäiteks. Hahahha…. :)